Aİ Avropada daha çox şarj cihazı əlavə etmək üçün yeni qanunu təsdiqləyir
Yeni tənzimləmə Avropadakı elektrikli avtomobil sahiblərinin Aİ daxilində səyahət etmələrini təmin edəcək və onlara proqram və ya abunəliyə ehtiyac olmadan avtomobillərini doldurmaq üçün asanlıqla ödəniş etməyə imkan verəcək.
Çərşənbə axşamı Aİ ölkələri Aİ-nin əsas magistral yolları boyunca daha çox elektrik avtomobil doldurma qurğuları və daha çox alternativ yanacaqdoldurma məntəqələrinin tikintisinə icazə verəcək yeni qanun qəbul edib.
Yeni qanunvericiliyə Aİ-nin 2025-ci ilin sonu və 2030-cu ilin sonuna kimi nail olmalı olduğu konkret hədəflər, o cümlədən Aİ-nin əsas nəqliyyat dəhlizləri – Trans-Avropa Nəqliyyatı (TEN-T) şəbəkəsi boyunca hər 60 kilometrdən bir avtomobillər və furqonlar üçün ən azı 150 kVt sürətli enerji doldurma stansiyalarının tikintisi daxildir. Şəbəkə Aİ-nin əsas nəqliyyat dəhlizləri hesab olunur.
Aİ Şurası stansiyaların “2025-ci ildən etibarən” fəaliyyətə başlayacağını bildirib.
2030-cu ilə qədər bu avtomobillər üçün (minimum gücü 350 kVt olan) doldurma stansiyalarının bütün şəbəkəsinin hazır olacağı gözlənilməklə, ağır avtomobillər daha çox gözləməli olacaq.
Həmin il avtomobil yolları da minik və yük maşınları üçün hidrogen doldurma məntəqələri ilə təchiz ediləcək. Eyni zamanda, dəniz limanları elektrik gəmiləri üçün sahil enerjisini təmin etməlidir.
Şura həmçinin elektrik avtomobil sürücülərinə avtomobillərini doldurmaq üçün ödəniş etməyi asanlaşdırmaq istəyir ki, bu da onlara abunə və ya proqramlara ehtiyac olmadan kartla ödənişləri asanlıqla həyata keçirməyə və ya kontaktsız cihazlardan istifadə etməyə imkan verir.
İspaniyanın Nəqliyyat, Mobillik və Şəhər Gündəliyi Naziri Raquel Sanchez Ximénez, "Bu yeni tənzimləmə Avropa şəhər küçələrində və avtomobil yollarında daha çox ictimai enerji doldurma qabiliyyətini təmin etmək üçün "55-ə uyğun" siyasətimizdə bir mərhələdir" dedi.
“Biz ümid edirik ki, yaxın gələcəkdə vətəndaşlar öz elektrik avtomobillərini ənənəvi yanacaqdoldurma məntəqələrində olduğu kimi asanlıqla doldura biləcəklər”.
Qanun yaydan sonra Aİ-nin Rəsmi Jurnalında dərc edildikdən sonra Aİ daxilində qüvvəyə minəcək, dərc edildikdən sonra 20-ci gündə qüvvəyə minəcək və altı ay sonra tətbiq ediləcək.